info@albas.al
TEL: 04 580 0160
Close

Xhon Lenon

550 L

I lindur në Liverpul (Mbretëria e Bashkuar), ndonëse jetoi pak vjet, vetëm dyzet, Xhon Lenon revolucionarizoi botën e muzikës pop. The Beatles, i themeluar prej tij, në vitet 1960 arriti në krye të listës, si grupi më i suksesshëm muzikor në mbarë botën.

Bli

I lindur në Liverpul (Mbretëria e Bashkuar), ndonëse jetoi pak vjet, vetëm dyzet, Xhon Lenon revolucionarizoi botën e muzikës pop. The Beatles, i themeluar prej tij, në vitet 1960 arriti në krye të listës, si grupi më i suksesshëm muzikor në mbarë botën. Ata i bënë jehonë stilit të jetës të hippy-ve, që përfaqësuan një brez të tërë. Xhoni ishte një muzikant dhe kompozitor me cilësi të shquara, me një ndjeshmëri të lartë dhe stil të ëmbël, që pati sukses si me baladat intime, ashtu edhe me ritmet e furishme. Pasi u shpërbë grupi dhe u lidh me artisten Joko Ono (Yoko Ono), ai u bë një ikonë pacifizmi. Humbi jetën në mënyrë paradoksale, duke u vrarë nga një fans i çmendur i tij. Sa herë që dëgjojmë Imagine, ne marrim një ndjesi të çuditshme mes nostalgjisë dhe shpresës!

Autor:

Carmen Gil

Botues:

Albas

Përktheu:

Sofiana Filipi

Viti i botimit:

2014

Faqet:

64

ISBN:

978-9928-02-442-8

Jepni vlerësimin tuaj për librin “Xhon Lenon”

Your email address will not be published.

4 − 3 =

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër.

X