info@albas.al
TEL: 04 580 0160
Close

Imazhe nga jeta e M-së

800 L

Bli

Autori: Svetlana Žuchová
Përkthyes: Kestrina Peza
Vepra: Imazhe nga jeta e M-së


Kategoria:

Marisia, pas vdekjes së nënës, kthehet nga Vjena në Sllovaki, ku jeton me të fejuarin dhe punon infermiere. Në roman ndërthuren dy jetët e Marisës, ajo e mëparshmja si emigrante në Vjenë dhe jeta e qetë e pa ndodhi në vendin e origjinës, të cilat i ndan në mes një fakt i fortë: vdekja e së ëmës. Në qendër të romanit janë lidhjet familjare e miqësore të Marisias, si të vjetrat, ashtu edhe të rejat, të afërtat dhe të largëtat, ku, siç do të shihet në roman, kotësia e hamendësuar e tyre nuk është aq e parëndësishme.

Svetlana Žuchová është shkrimtare dhe përkthyese sllovake. Është nderuar me disa çmime të rëndësishme letrare, mes tyre dhe me “Çmimin Europian të Letërsisë” për romanin Imazhe nga jeta e M-së, i cili është përkthyer në disa gjuhë.

Kestrina Peza është përkthyese e gjuhës çeke dhe asaj sllovake. Është pedagoge e albanistikës në Universitetin e Pragës.

Autor:

Svetlana Žuchová

Botues:

Albas

Përktheu:

Kestrina Peza

Viti i botimit:

2019

Faqet:

144

ISBN:

978-9928-300-84-3

Jepni vlerësimin tuaj për librin “Imazhe nga jeta e M-së”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 13 =

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër.

X